Drukuj stronę

Strona główna  /  O szkle  /  Szkło w architekturze  /  Spandrele

Spandrele

Spandrele to panele szklane zakrywające elementy konstrukcyjne budynku, takie jak kolumny, podłogi, instalacje klimatyzacyjne, instalacje elektryczne, instalacje wodno-kanalizacyjne, itp., często są schowane w podwieszanych sufitach na każdej kondygnacji budynku. Spandrele umieszcza się zazwyczaj pomiędzy szybami przeziernymi na każdej kondygnacji budynku.

W celu osiągnięcia architektonicznej wizji gotowego projektu, ściany fasadowe i konstrukcje szklane często wymagają zastosowania spandreli. Pod względem kolorystycznym spandrele mogą stanowić uzupełnienie lub kontrastować z wyglądem szkła przeziernego. Aby uniknąć pęknięcia spandreli pod wpływem naprężeń termicznych, należy je poddać obróbce termicznej. Guardian posiada doświadczenie w zakresie stosowania spandreli i udziela pomocy architektom i właścicielom budynków w uzyskaniu przez nich pożądanego wyglądu fasady, przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka pęknięcia szkła pod wpływem naprężeń termicznych.

Dokładne dobranie koloru pomiędzy spandrelem a szkłem przeziernym, gdy charakteryzuje się ono wysokim współczynnikiem przepuszczalności światła lub niskim współczynnikiem odbicia, stanowi prawdziwe wyzwanie. Poziom nasłonecznienia w ciągu dnia może mieć zasadniczy wpływ na wygląd szkła przeziernego i spandreli. Dla przykładu, w pogodny i bezchmurny dzień światło słoneczne wykazuje większą tendencję do odbić, przez co wizualnie szkło przezierne i spandrel wyglądają na bardzo dobrze dopasowane. W szary, pochmurny dzień odbicie światła jest mniej widoczne, przez co tworzy się większy kontrast pomiędzy szkłem przeziernym a spandrelem. Dla potwierdzenia najbardziej pożądanej opcji spandrela w przypadku danego projektu Guardian zaleca przygotowanie i zatwierdzenie pełnowymiarowej makiety zewnętrznej.

W celu uzyskania informacji dotyczących doboru określonej kolorystyki spandreli, a także na temat ich wytwarzania w oparciu o szkła SunGuard należy zapoznać się z odpowiednimi wytycznymi.  Dokumenty te można uzyskać w naszych biurach doradztwa technicznego lub od najbliższego przedstawiciela handlowego firmy Guardian.