Drukuj stronę

Strona główna  /  O szkle  /  Szkło w architekturze  /  Jak oglądać i oceniać próbki szkła

Jak oglądać i oceniać próbki szkła

Wyboru szkła powlekanego dokonuje się zazwyczaj na podstawie wymagań technicznych i koloru odbicia, jaki jest widoczny z zewnątrz w normalnych warunkach oświetlenia. Kolor szkła w świetle odbitym najlepiej jest oglądać umieszczając próbkę na czarnym tle.

Dla uzyskania możliwie jak najdokładniejszego odwzorowania koloru szkła w świetle przechodzącym i odbitym Guardian zaleca oglądanie próbek na zewnątrz budynku w normalnych warunkach oświetlenia, najlepiej przy niewielkim zachmurzeniu. Ponadto zaleca się architektom, aby przy wyborze szkła zwracali uwagę na kąt patrzenia, warunki oświetlenia wewnątrz budynku oraz ewentualne skutki olśnienia.

Do oceny próbek szkła na zewnątrz zaleca się ich oglądanie o różnych porach dnia i przy różnym stopniu nasłonecznienia, np. porównując ich wygląd w dzień pochmurny i słoneczny. Taka ocena dostarcza precyzyjnej informacji na temat wyglądu szkła, a także stwarza możliwość zobaczenia w jaki sposób różne warunki oświetlenia będą miały wpływ na zamierzony wygląd projektu.

Gdy tylko jest to możliwe, zaleca się dokonywać oceny próbek szkła na zewnątrz. Podczas ich obserwacji należy ustawić próbki w pozycji pionowej lub lekko pochylonej. Preferowane jest oglądanie szkła z umieszczonym w pewnej odległości za nim czarnym tłem, tak aby odwzorować warunki oświetlenia zainstalowanego w budynku. Patrząc wówczas przez szkło uzyska się dokładne odwozorwanie jego wyglądu po ewentualnym zamontowaniu.