Drukuj stronę

Strona główna  /  Aktualności

Szkło antyrefleksyjne Guardian Clarity™ pozwala zwiedzającym muzea skupić się na eksponatach

data publikacji: 2016-06-22

Firma Guardian produkuje szkło Clarity z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanej technologii rozpylania magnetronowego. Dzięki temu szkło Guardian Clarity zapewnia przepuszczalność światła na poziomie 97% i refleksyjność poniżej 1%. Porównując: architektoniczne szkło float zapewnia przepuszczalność rzędu 90% i refleksyjność 8%. Kolor odbicia szczątkowego szkła Clarity ma neutralny, lekko niebieskawy odcień, a na szkle bazowym Guardian UltraClear™ uzyskuje maksymalną przejrzystość z minimalną ilością refleksów i odblasków.
Muzeologia, bardziej niż kiedykolwiek stoi przed potrójnie trudnym wyzwaniem związanym z eksponatamia: ich prezentacją, ochroną i konserwacją. Wybór nieodpowiedniego szkła to nie tylko negatywny skutek pod względem estetycznym, z powodu powstawania odbić i odblasków. Światło i promienie ultrafioletowe mogą uszkodzić eksponaty lub spowodować blaknięcie ich kolorów. Biorąc to pod uwagę, zwłaszcza przy najbardziej wymagających projektach, europejskie muzea decydują się na wykorzystanie szkła Guardian Clarity, uzyskując w ten sposób wspaniałe rezultaty w każdym z wymienionych obszarów.
Biblioteka multimedialna Médiathèque Pierre Amalric d’Albi w południowej Francji wybrała szkło Clarity do wykonanej na zamówienie 7-metrowej witryny, eksponującej niektóre z najrzadszych i najcenniejszych zbiorów biblioteki. „Antyrefleksyjne szyby Guardian Clarity spełniły trzy warunki, które muzeum zakładało projektując witrynę: zabezpieczenie eksponatów, estetykę i dobrą jakość w rozsądnej cenie” – powiedziała dyrektor muzeum, Jocelyne Deschaux.
O nowej witrynie Deschaux powiedziała: „Jestem zadowolona z antyrefleksyjnych właściwości szkła Guardian Clarity". Muszę przyznać, że gościom bardzo podoba się wygląd nowej witryny”.
W Utrechcie w Holandii, Centraal Museum wykorzystało szyby Guardian Clarity, by chronić i zaprezentować wyjątkową kolekcję obrazów i rysunków XVI-wiecznego holenderskiego artysty, Joachima Wtewaela. Kristine Kavelaars, Starsza Koordynatorka Projektu w Centraal Museum, określiła szkło Clarity jako „nieoczekiwane”, powiedziała: „– Muszę przyznać, że jeszcze nigdy nie widziałam czegoś podobnego.” Wielu odwiedzających nie zdawało sobie sprawy z obecności tafli szkła, dopóki nie powstrzymywała ich przed dotknięciem obrazów”.
Organizatorzy wystawy objazdowej „Osiris, Egypt’s Sunken Mysteries“, obejmującej bezcenne, starożytne egipskie artefakty, również zdecydowali się na wykorzystanie w swoich witrynach dwustronnie powlekanych, antyrefleksyjnych szyb Clarity. Wystawa ta prezentuje wielowiekowe eksponaty, wydobyte niedawno z dna koryta Nilu w Egipcie.
Aby dowiedzieć się więcej o najlepszych szybach do muzeów i witryn wystawowych, zapraszamy do odwiedzenia firmy Guardian na stoisku numer #41 na wystawie Międzynarodowej Rady Muzeów w Mediolanie we Włoszech, która odbędzie się w dniach 4-6 lipca.
Szkło Guardian Clarity™ dostępne jest w sprzedaży w polskim oddziale – Guardian Częstochowa.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.guardianclarity.com.